Погода Ужгород, Закарпаття 3 °C
прозахід
новини західної україни
П'ятниця, 18 січня 2019 року
  Останні новини:
   

Культурний десант Слобожанщини висадиться на Закарпатті

травня 03
11:21 2018

Культурний форум "СлободаКульт", орієнтований на взаємне пізнання регіонів, пройде на Закарпатті з 15 по 29 травня. У програмі форуму – 100 подій. Серед них: 15 концертів і вистав, 20 різноманітних зустрічей і дискусій, 15 кінопоказів із обговореннями, 9 виставок, один модний показ та фестиваль "Сковородафест" для всієї родини. Протягом трьох перших днів гостем форуму буде Сергій Жадан. Вхід на всі заходи – безкоштовний.

"Харків і Ужгород – обидва прикордонні, обидва – частини великих імперій у минулому, мультиетнічні, мультиконфесійні, багатомовні, обидва – з відчуттям якоїсь "особливої долі". Разом із тим, дуже різні. Навколо обох регіонів існують численні міфи та потужні стереотипи: розвінчати їх та налагодити сталі міжрегіональні зв'язки й культурний туризм і покликаний форум "СлободаКульт", – говорить керівниця проектів, співзасновниця Dofa.Fund Ольга Сагайдак.

Команда проекту впевнена: культурний спротив – одна з причин того, що чотири роки тому на Харківщині проросійські сили не змогли реалізувати донецько-луганський сценарій "народних республік". "Одна з ідей форуму – затягнути країну мережею, або, швидше, мереживом приватних стосунків і вражень людей одне від одного й від іншого регіону, дати їм можливість спільно створювати і спільно приймати культурний продукт, – пояснює  Ольга Сагайдак. – Ми пропонуємо відвідувачам не просто "помилуватися мистецтвом", ми їх мистецькими засобами провокуємо до розмови, обговорення".

Усього програм форуму – шість: Візуальна, Музично-театральна, Літературно-дискусійна, Дитяча, Кіно та Мода. Програма враховує інтереси різних вікових категорій, починаючи від 2 років. Наприклад, у дитячій програмі – інноваційні "Наукові пікніки", справжні екскурсії головною виставкою для глядачів 5-7 років, вистава-подорож про те, як дружити з кимось, хто геть неподібний на тебе "Казки Джулії. Равлик і Кит" й багато іншого. Важлива частина програми – семінар-гра для сімей, що виховують дітей з інвалідністю.

У літературно-дискусійній програмі на закарпатців чекатимуть зустрічі з Сергієм Жаданом, Зурабом Аласанією, Євгеном Положієм та іншими. Будуть і закарпатські літератори: так, Тетяна Терен проведе публічне інтерв'ю з письменником Петром Мідянкою, Банди Шолтес модеруватиме "Читання на драбині", а Тетяна Літераті, журналістка та авторка двох книг про старовинний Ужгород ("Ужгород. Невигадані історії" та "Втрачений Ужгород. Мандрівка старим містом") візьме участь у розмові "Культурна пам'ять: що у нас в головах" у "Совиному гнізді" 25 травня.

Про актуальне для Ужгорода й Мукачева питання архітектурної спадщини говоритимуть після показу документального фільму "Зберегти не можна зруйнувати". Публічну розмову "Одоробла" в наших містах: що ми бачимо в публічному просторі" вестимуть Ліна Дегтярьова (Ужгород) та Катерина Кублицька (Харків).

Низка подій так чи інакше буде присвячена війні на українському Сході. Так,  в день відкриття, 15 травня, ужгородців запрошують в "Совине гніздо" на публічне інтерв'ю з Сергієм Жаданом та Євгеном Положієм "Свої" та "чужі" в часи війни". 17 травня у цій же локації арт-критик Борис Філоненко прочитає лекцію "Художник на тлі війни. Між висловлюванням і мовчанням", а Закарпатська обласна дитяча бібліотека запрошує на розмову про місію публічних дитячих бібліотек на прикордонних територіях.

На набережній Незалежності в Ужгороді розташується виставка "Родинний альбом": фотографії закарпатських і слобожанських родин за останні 100 років. 17 травня в Мукачеві, у замку "Паланок", відкриється виставка "Політика тіла. Харківська школа фотографії з колекції родини Гриньових". А 20 травня у галереї Ілько фотограф та дослідник Ігор Манко прочитає лекцію "Харківська школа фотографії: від радянської цензури до нової естетики".

Як в Ужгороді, так і у Мукачеві пройдуть лекції стилістки й аналітикині моди Зої Звиняцьківської про моду як відображення суспільства та розвиток фешн-індустрії в Україні. Зоя говоритиме про "Український гламур як стиль в політиці, в поп-культурі, стріт-стайлі", "Найкращі кейси сучасних вітчизняних дизайнерів", "Зірку Голівуду з України  Варвару Каринську" та проведе "Модну розмову для підлітків".

Незвичні музичні інструменти зі звичайних речей можна буде навчитися виготовляти 22 травня простонеба на площі Театральній: майстер-клас від гурту Alcohol Ukulele. Почути сам гурт можна того ж дня на площі Театральній о 20:30.

Детальну програму форуму можна переглянути за посиланням.

"Закарпаття – мультикультурний край, це частина нашої ідентичності, та все ж не варто забувати, що ми – частина України. Такий великий, комплексний і якісний форум, як "СлободаКульт", – це один із способів долучитися до формування культурної мапи України, познайомитися з митцями загальноукраїнського і навіть світового масштабу, поспілкуватися, поділитися досвідом, продемонструвати свій потенціал. Це справді знакова для нас, закарпатців, подія", – коментує засновниця Мистецького центру "Кубло", одна з локальних координаторок форуму на Закарпатті Тетяна Смріга.

Відкриття "СлободаКульт" відбудеться 15 травня в культурно-історичному центрі "Совине гніздо". Початок – 16:00. Його гостями будуть голова Харківської ОДА Юлія Світлична, Закарпатської ОДА – Геннадій Москаль, а також міністр культури Євген Нищук.

Проект організовано благодійним фондом Dofa.Fund за підтримки МФ "Відродження", Посольства США в Україні та Програми ґрантів Harald Binder Cultural Enterprises.

Подібні новиниПопулярні новини

Втрачений Ужгород: історія перукаря Йожефа Шека (Фото)

    Втрачений

У "Втраченому Ужгороді" ми вже розповідали про місцевих перукарів. У міжвоєнні часи їх в Ужгороді працювало доволі багато, причому більшість були чоловіками. ...