Погода Ужгород, Закарпаття 13 °C
прозахід
новини західної україни
Четвер, 20 вересня 2018 року
  Останні новини:
   

Майже 20 років прожила на закарпатській Іршавщині донька Івана Франка (Фото)

січня 13
12:01 2018

Дочка Івана Франка протягом двох десятиліть проживала в селі Довге Іршавського району. Про цей маловідомий факт повідомляється на сторінці "Transcarpathian Heritage" в мережі фейсбук.

Ганна Франко (1892–1988) у 1919 році виїхала до Берліна з Місією Червоного Хреста для допомоги українським полоненим, де вийшла заміж за лікаря Петра Ключка. У 1921 році подружжя переїхало в Довге (на той час Чехословаччина), де Петро Ключко отримав посаду окружного лікаря.

В Довгому дочка Івана Франка з чоловіком прожили аж до 1939 року. Ось що вона писала в своїх споминах про цей період життя:

"...На Закарпатті в селі Довгім, куди мій чоловік дістав призначення на окружного лікаря, поклав він велику працю для піднесення здоровного стану населення. Зараз після війни стан здоров'я на Закарпатті був безнадійний. Тиф черевний і сипний, чорна віспа, дифтерія, шкарлятина й кір, коклюш і глисти, туберкульоза й сифіліс — це були щоденні явища, з якими треба було боротися.

Чоловік добився у чеського уряду заложення й побудування домівки для диспансеру Масарикової Ліги, яка мала всі засоби й можливості від уряду для поборювання цих десяткуючих населення недуг. Працював днями й ночами, маючи під своєю опікою 8 сіл. 20-літня праця увінчалася значним успіхом. Деякі недуги, як тиф і віспа, зовсім зникли, а інші значно зменшилися. Епідемії дитячих хвороб були поборювані зараз же в зародку, туберкульозні діставали сталу опіку й допомогу, а шкірні недуги підпали під сувору контролю й примусове лікування. Систематичні лекції на ці теми причинилися до культурного їй до національного усвідомлення місцевого українського населення.

Але вдячність населення була типова. Коли Гітлер передав у 1939 році Закарпаття мадярам — місцеві інтелігенти, "русскіє", поставили нас "под стєнку", щоб п'яні селяни нас розстріляли. Та все ж таки знайшлися чесні люди й наші приятелі, що не допустили до вбивства. Тоді мадяри протягом 24 годин насильно депортували мене й мого сина до Відня, а чоловіка забрали до концтабору в Нірадгазі. Ще впору вдалося мені його видобути з цього табору, де "культурні" мадяри били й катували національно усвідомлену молодь і селянство Карпатської України..."

Франко-Ключко А. Іван Франко і його родина: Спомини. — Торонто: Ліга визволення України,1956.

Історія мала продовження... У Відні у 1945 році енкаведисти арештували Петра Ключка і перевели до Львівської в'язниці. У 1946 році, після звільнення Петра, родина переїхала до Зальцбурґа (Австрія), а у 1948 році — до Торонто (Канада), де Ганна стала помітною постаттю українського культурного руху.

З того часу спецслужби СРСР не дозволили Ганні приїхати до України – навіть на столітній ювілей Івана Франка у 1956 році.

Лише у 1967 році Ганна Франко-Ключко отримала змогу вперше за багато десятиліть відвідати Україну. Під час подорожі країною не оминула і Довге.

На фото: Ганна Франко-Ключко з чоловіком. 1920 рік.

На світлині: дочка Івана Франка – Ганна Франко-Ключко – під час відвідин Довгого у 1967 році (стоїть за дитиною).

Подібні новиниПопулярні новини

Термальні курорти Закарпаття – перспективний бізнес і розвиток туризму в регіоні

    Термальні

Термальні курорти на території Закарпатської області з'явилися ще два століття тому. Лікуватися цілющою мінеральною водою та приймати теплі ванни сюди ...