Погода Ужгород, Закарпаття 7 °C
прозахід
новини західної україни
Вівторок, 20 листопада 2018 року
  Останні новини:
   

Як на Берегівщині вирощують "зерно XXІ століття"

грудня 07
12:46 2017

Ще на початку року державна консалтингова компанія "Украгроконсалт" заявила, що в поточному і наступних роках земельні площі в Україні та й у цілому світі під традиційними зерновими культурами скорочуватимуться і пропорційно зменшуватиметься кількість валового виробництва зернових. Аграрні консультанти пояснюють це тим, що в останній час зріс попит на користь більш рідкісних олійних культур. Саме тому ця тенденція (разом із несприятливими погодними умовами) зумовила скорочення урожаю зерна в Україні у цьому році на чотири мільйони тон. Наочним прикладом цього є вирощування екзотичної для наших полів зернової рослини – амаранту (його слов'янська назва – щириця) на полях колишнього колгоспу "Квасівський".

На Івана Златоуста у полі має бути пусто

У давнину серед слов'ян побутувало прислів'я: "На Івана Златоуста у полі має бути пусто" (до слова, його свято відзначається 26 листопада). Очевидно, малося на увазі, що всі зернові повинні бути зібрані, а поля зачищені від післяжнивних остатків. Однак так було у ті часи, коли землю орали дерев'яною сохою. Землероби наших часів пішли ще далі: вони на цю дату не тільки зберуть урожай, а й посіють озимину – на цей час її сходи вже сягають 7-10 см. Однак є і винятки, скажімо, амарант, яким засіяні квасівські поля, збирають пізньої осені й навіть у грудні. Справа в тому, що вегетаційний період щириці триває 90-160 днів. Отож, амарантові жнива продовжуються до цих пір.  І це добре, адже ще в минулому році таке важко було навіть уявити.          

Як і на більшості територій закарпатського малоземелля і ризикованого (скажімо, через часті повені) землеробства, рілля після її розпаювання ущент заросла чагарниками. Більшість територій колишнього СТОВ "Боржава" із 2005 року не оброблялася. Чагарники, серед яких домінуючий голкастий глід, окупували всі площі. Сотні гектарів роками не приносили пайовикам і громаді в цілому ніякого прибутку. Становище різко помінялося, коли до селян звернувся керівник сільськогосподарського підприємства "Органік-Агро" Олександр Іщенко. Він запропонував пайовикам видати йому землю в оренду на сім років. До слова, хотів орендувати на десять літ, але обачливі мешканці села вирішили зменшити строк оренди, мовляв, береженого і Бог береже...

    Органічні продукти – їжа XXІ століття

Відразу після оформлення договорів оренди команда пана Іщенка взялася до роботи. За прийнятну плату бригада, озброєна сокирами та бензопилами, щоденно йшла на вирубку кущів. Зрубували гілки на висоті півметра від землі, а потім складали в кучі й після того, як вони висохли, спалювали на місці. Відтак на допомогу прийшли механізатори – вони за три місяці викорчували всі пеньки, що згодом теж спалили. Якось, при спілкуванні, аграрій Іщенко нагадав призабуте: "Попіл – це відмінне калійно-фосфорне добриво із домішками вапняку та різних мікроелементів". Безсумнівно, із цим важко не погодитися. Слід підкреслити, що агрофірма "Органік-Агро" вирощує суто органічну продукцію, тобто  абсолютно не використовує хімікати, гербіциди, фунгіциди, інсектициди, акарициди тощо. Все виробництво у фірмі сертифіковане відповідно до вимог Закону про "Виробництво органічної продукції".

    Амарантові поля у надійних руках

Трудяться у агрофірмі механізатори колишнього місцевого колгоспу: Степан Горонгозов, Юлій Глеба та Василь Сароз. Всі вони висококласні спеціалісти, які можуть працювати на різних тракторах і комбайнах.  Посильну допомогу у становленні новітньої латифундії надає колишній останній головний бухгалтер СТОВ "Боржава" Василь Ворчак. На сьогоднішній час агрофірма придбала майнові паї колишніх колгоспників і планує побудувати на території колишніх молочно-товарних ферм колгоспу птахокомплекс із вирощування курчат-бройлерів. Планується, що весь процес виробництва буде максимально автоматизований. Комп'ютерне обладнання контролюватиме увесь цикл вирощування – від дозування кормів до періодичності годівлі, не кажучи вже про температурний режим. Дай Боже, щоб так сталося, тоді квасівчанам не доведеться покидати рідні домівки, дітей, батьків і їхати на заробітки у близькі й заморські країни, підвищуючи там і без того високий рівень життя та прирікаючи сім'ї на тимчасову бездоглядність.

    Амарант – гарант здоров'я

Довідка: Валовий збір зерна амаранта у  світі за останнє десятиліття зріс у сто разів. Вчені-аграрії називають його зерном XXІ століття, оскільки за кількістю поживних речовин воно значно випереджає пшеницю та жито. Насіння амаранту характеризуються високим вмістом білка, лізину та інших, важливих для організму людини амінокислот. Також це зерно містить велику кількість заліза, кальцію, магнію, фосфору і калію, які сприяють при лікуванні серцево-судинної, нервової й опорно-рухової системи та є одними із важливих елементів у раціоні харчування вагітних жінок. Окрім того, зерно амаранту містить велику кількість вітамінів В, А, Е , С. До слова, вміст цих вітамінів у щириці удвічі вищий, ніж у вівсяних висівках.

Михайло ПАПІШ,

Еміл ТУРАНІ, Берегівщина.

На знімку: зліва Олександр Іщенко з Василем Сарозом

Подібні новиниПопулярні новини

На Львівщині сталася смертельна ДТП

    На

На трасі "Смільниця – Старий Самбір" у місті Хирів на Львівщині сталася смертельна ДТП. Там 26-річний водій "Опель Астра" з одного з міст Самбірщини, не ...