Ужгородський хенд-мейд: прикраси з яєчної шкаралупи від Анни Свистак (Фото)

Опубліковано:

Яйця – це не лише смачна їжа, а і повноцінна основа для виготовлення унікальних прикрас. Це на прикладі свого хобі доводить ужгородка Анна Свистак, котра вже два роки створює дуже цікаві декоровані подарунки з яєчної шкаралупи. А як саме вона їх робить – майстриня розповіла “Про Заходу”.

“Два роки тому я випадково побачила в інтернеті вирізьблені яйця. Це було щось таке незвичне для мене і так мені сподобалося, що я несміливо подумала про те, що хотіла би спробувати і сама таке зробити. Річ у тім, що вже вісім років я професійно займаюся манікюром, тож маю уявлення про тонку і кропітку роботу, а ще добре вмію користуватися фрезером. Саме з допомогою цієї міні-бор-машинки і вирішила тоді спробувати вирізьбити яйце. І знаєте: у мене непогано вийшло!  Спочатку я зробила кілька простеньких яєць для своїх похресників (якраз був Великдень), потім мої вироби побачили друзі, далі хтось попросив виготовити таку прикрасу у подарунок, а тоді почало працювати сарафанне  радіо, і надійшли перші замовлення. З тих пір моє хобі потроху переросло у підробіток”, – розповідає Анна про те, як усе почалося.

Вирізьбити майстриня може будь-яке яйце: перепелине, куряче, качине, гусяче і навіть  страусине. Найважче, каже, працювати з перепелиним, бо його шкаралупа настільки тонка і крихка, що тріскає від найменших спроб пробити в ньому якийсь візерунок. Якось Анна змарнувала цілу упаковку перепелиних яєць, і лише три з десяти таки піддалися обробці. З тих пір перепелині яйця майстриня у роботі використовує вкрай рідко. Власне, величезну кількість курячих яєць Анна теж перевела надарма, бо вчилася різьбити саме на них.

Процес роботи над виробом із яєчної шкаралупи взагалі досить складний і займає багато часу. Перш за все Анна миє яйце, проколює дірочку, видуває через неї білок і жовток, далі порожню оболонку кілька разів ретельно промиває і висушує. Лише тоді можна приступати до власне його оздоблення.

“Спершу я малюю на шкаралупі візерунок, який хочу вирізьбити, а тоді вдягаю медичну маску, окуляри, рукавички і приступаю до роботи. Без захисних засобів у цій справі – просто ніяк не обійтися, адже у процесі різьблення утворюється велика кількість яєчного пилу, який не можна вдихати. Іноді відколюються і більші шматочки шкаралупи, які можуть потрапити в очі, тому окуляри теж обов'язкові. Фрезером треба працювати дуже обережно, аби не розколоти шкаралупу. Навіть тепер, після двох років роботи, у мене трапляються ситуації, коли вже майже все вирізьблене, залишився буквально останній штрих – і тут по шкаралупі йде тріщина! Мені у такі моменти плакати хочеться, але рук я не опускаю, це підбурює мене зробити ще красивіший, ще тонший виріб, – ділиться робочими секретами Анна Свистак. – Після того, як візерунок вирізьблений, яйце потрібно очистити від пилу, покрити лаком, можна додатково задекорувати. Я люблю фантазувати над своїми виробами, можу їх вручну розмалювати, додати елементів декупажу, обвити стрічками, прикрасити бісером. У цьому плані варіантів є безліч, хоча я особисто віддаю перевагу ніжному декору, без надмірностей”.

Навесні цього року Анна вперше вирішила взяти участь у ярмарку місцевих майстрів хенд-мейду. Каже: готувалася до цього довго, бо через сімейні обов'язки, виховання двох дітей і основну роботу різьбити могла собі дозволити лише вечорами, коли всі вдома вже вкладалися спати. Але ярмарок Анну не розчарував. Її вироби дуже зацікавили людей, багато хто підходив до її столика, довго роздивлявся шкаралупні дива і не міг повірити, що звичайні яйця можуть виглядати, як витвори мистецтва. Тоді Анна продала кілька десятків своїх виробів, кількість клієнтів в інтернеті теж зросла, бо її, як майстриню, почали впізнавати в Ужгороді.

Нині Анна постійно має певну кількість замовлень. Працює в основному з гусячими яйцями, але опановує і страусині. Останні їй подобаються не лише тим, що зобразити на них можна куди більше краси, ніж на маленьких, а і незвичною структурою. Річ у тім, що верхній шар страусиного яйця дуже міцний і блискучий. Під ним структура м'якша, а оскільки сама шкаралупа доволі товста, це дозволяє робити об'ємні візерунки. Страусині яйця самі по собі дуже дорогі (коштують близько 300 гривень), тому зрозуміло, що вироби з них коштуватимуть немало. Саме тому замовлень на різьблені страусині яйця у Анни поки небагато, хоча виглядають такі готові вироби справді дуже оригінально.

Наразі найпопулярнішими замовленнями у майстрині є весільні. Яйце в якості весільного подарунку замовляють у Анни як символ нового життя і плодючості. Анна робить їх на підставці, іноді з підсвіткою, іноді навіть – у формі сердечка. До новорічно-різдвяних свят також готуються яйця-ялинкові прикраси та яйця, як декор різдвяних віночків. На хрестини у Анни замовляють яйця з вирізьбленим іменем та датою народження дитини. На день народження просять вирізьбити яйця-прикраси, які радуватимуть око. Взагалі, яйце є настільки різностороннім символом, що його значення можна пристосувати до будь-якої події. Коштує ж такий виріб від Анни Свистак від 100 гривень в залежності від розмірів яйця і складності різьблення.

Цікаво, що різьблення на яєчній шкаралупі є досить незвичним хенд-мейдом не лише у нас, а і у всьому світі. Наша майстриня є членом міжнародної групи “Art egg”, де майстри з усього світу діляться своїми техніками декорування яєць і хизуються готовими виробами. Анна каже, що найбільш успішними у цьому виді хенд-мейду є японці та корейці, котрі виготовляють такі чудернацькі і неймовірні вироби, які не робить більше ніхто. У Анни теж є багато планів і мрій на майбутнє. Чим довше вона працює, тим ясніше розуміє, що хоче навчитися більшого, спробувати і інші техніки різьблення та декорування.

“Я дуже люблю свою основну роботу, але не менше люблю і своє хобі. Сім'я з мене вже два роки сміється, що я вже тони яєць перевела, але коли я показую їм новий виріб, погоджуються, що це справді дуже красиво. Насправді, я навіть не підозрювала, що мене різьблення так захопить. Ця справа приносить шалене задоволення, а коли ще й мої замовники залишаються задоволеними, це мене вдвічі більше тішить. Думаю, коли ти щось робиш із любов'ю, то це видно по твоїй роботі. Сподіваюся, і по моїй роботі видно, що я роблю її, відпочиваючи”, – сміється Анна Свистак.         

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”

Про Захід