Погода Ужгород, Закарпаття 28 °C
прозахід
новини західної україни
Вівторок, 19 червня 2018 року
  Останні новини:
   

Захист нового рівня. Чого чекати від закону про кібербезпеку

жовтня 09
18:40 2017

Парламент ухвалив закон "Про основні засади забезпечення кібербезпеки в Україні".

Прийнятий закон – це закон-платформа. Він вводить та визначає різні терміни та поняття, пов'язані з кібербезпекою.

До цього часу поняття кібербезпеки та механізми її забезпечення не були визначені в українському законодавстві. Новий закон фіксує, хто відповідатиме за кібербезпеку, а також дає розуміння того, які та у якій послідовності закони та нормативно-правові акти мають бути прийняті у цій сфері.

Діяльність у сфері кібербезпеки координуватиме президент через Раду національної безпеки і оборони.

Передбачається, що реагувати на комп'ютерні надзвичайні події в країні буде спеціальна урядова група (команда) – CERT-UA.

За законом, об'єктами кіберзахисту є:

  • комунікаційні системи всіх форм власності, в яких обробляються національні інформаційні ресурси та/або які використовуються в інтересах органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів та військових структур.
  • об'єкти критичної інформаційної інфраструктури. Зараз в Україні немає документа, який би офіційно визначав перелік об'єктів критичної інфраструктури. Такий перелік повинен сформувати Кабмін. Загальне визначення: критична інформаційна інфраструктура – це сукупність тих інформаційних та телекомунікаційних систем, порушення роботи яких може призвести до виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації, неспроможності держави виконувати свої функції.
  • комунікаційні системи, які використовуються для задоволення суспільних потреб та/або реалізації правовідносин у сферах електронного урядування, а також електронних державних послуг, комерції та документообігу.

Дія закону не поширюється на соціальні мережі, приватні електронні інформаційні ресурси в мережі Інтернет, включаючи блог-платформи, відеохостинги, електронні мережі загального користування.

Прийняття рамкового закону – це лише початок. Наступний етап – написання на його базі інших законів та нормативно-правових актів, які врегулюють та конкретизують усі процеси у сфері кібербезпеки.

Насправді, закон "Про кібербезпеку" уже пишеться – над ним працюють урядовці та експерти. Найголовніше його завдання – визначити функції відповідальних за кібербезпеку державних контролерів і регуляторів та уникнути додаткового тиску на інтернет-операторів з їх боку.

Проблема у тому, що якщо закон про кібербезпеку не буде прийнято протягом наступних шести місяців – шансів на те, що парламент цього скликання в принципі його прийме, буде дуже мало. Як показує практика, напередодні виборів, у депутатів катастрофічно не вистачає часу на якісну підготовку та розгляд важливих для країни законопроектів.

Олександр Федієнко, голова правління Інтернет Асоціації України.

Подібні новиниПопулярні новини

На Рівненщині "беха" на смерть збила чоловіка

    На

Напередодні водій "BMW" на нерегульованому пішохідному переході на автотрасі "Київ-Чоп" наїхав на чоловіка. На місці правоохоронці встановили, що ...