Погода Ужгород, Закарпаття 11 °C
прозахід
новини західної україни
Середа, 19 вересня 2018 року
  Останні новини:
   

Коли змії вкладаються спати: чому на Воздвиження не варто ходити в ліс

вересня 25
12:38 2017

27-го вересня християни східного обряду відзначатимуть одне з Дванадесятих свят (найважливіших свят церковного календаря) – Воздвиження Чесного Хреста Господнього, у народі просто Воздвиження, Здвиження, або Здвиги.

В основу свята, як вважають історики церкви, лягли дві події: у четвертому столітті був віднайдений Хрест, на якому розіп'яли Ісуса Христа; у сьомому столітті Хрест повернули з Персії до Єрусалиму.

Це одне з небагатьох церковних свят, під час якого вірники дотримуються суворого посту. 

Згідно ж обрядового календаря давніх українців на Воздвиження земля "движиться" ближче до зими, тож дні потому можуть бути доволі холодними, а всі птахи вже відлітають до вирію.

Як пише знаний український дослідник та науковець Олекса Воропай, у книзі "Звичаї нашого народу. Осінь", вирій постає в народній уяві, як тепла, беззимна країна, де мешкають виключно птахи та змії. Птаство живе в дилинах, а гадюки на пригірках та горах. Найпершою до казкової країни летить звичайна зозуля, адже саме в неї зберігається золотий ключ від вирію. А от власне на Здвиги до вирію рушає зміїне плем'я, у зв'язку з цим вірили, що на Воздвиження не можна ходити в ліс, адже це просто небезпечно. Тож, згідно народних уявлень про це свято, грибникам не варто вибиратися по гриби на Воздвиження.

Олекса Воропай записав моторошну історію, яка походить з Київщини, про дівчинку, яка не послухала батьків і таки пішла в цей день до лісу.

Мовляв, саме на Здвиги гадюччя сповзається у велетенську яму, де лиже гадючий камінь. Дівчинка, гуляючи лісом, провалилися в таку яму, а вилізти вже не змогла. То так і прожила разом із зміями аж до самої весни. Змії тягли з неї кров, а вона натомість лизала гадючий камінь. В день, коли змії виповзають на світ Божий – четвертого березня (Руфа), вона вибралася з ями та подалася до дому. Дівчина була така знесилена та немічна, що змогла дістатися дому, де розповіла про те, що з нею сталося, а потому одразу померла.

Народні прикмети:

Птахи дружно відлетіли у вирій – чекати суворої зими.

Журавлі полетять на Микити (28 вересня) – Покрова (14 жовтня) буде морозна; коли не полетять – зима настане пізніше.

Павутиння стелиться повсюдно – до тепла; мало павутиння – на суху осінь.

Осіння павутина – на ясну і погідливу погоду.

Добре вродив щавель – на теплу зиму.

Гуси летять високо – осінь буде тривалою.

Гуси свійські тримають дзьоби в пір'ї – перед заморозками.

Сире літо, а тепла осінь – довгою буде зима.

Бабине літо непогідне – осінь суха.

Дощ уранці, що бабині танці; дощ в обід – запрягай, додому їдь!

"Про Захід"

Подібні новиниПопулярні новини

Втрачений Ужгород: історія ужгородських квіткарів Гойто (Фото)

    Втрачений

  Працюючи над матеріалами "Втраченого Ужгорода", спілкуючись з людьми, котрі проживали в нашому місті ще в дорадянський період, в їхніх розповідях часто ...