Футболісти для Європи. Україно-угорська академія готує спортсменів для європейських клубів

Опубліковано:

В Мукачеві діє унікальний україно-угорський спортивний проект – перша міжнародна Академія в Україні

Яскрава форма та нові бутси. Поставлена гра з м'ячом, техніка в “два дотики” та постійний пресинг. Ті, хто завітав вівторкового ранку на стадіон “Спартак” в Мукачеві, не міг не звернути увагу на хлопців у біло-червоних футболках – вихованців Академії “Мункач”. Тому що на поразку від “Тячева” 0:1, про цю команду можна з впевненістю сказати – вони вміють грати у футбол.

Академія “Мункач” – це унікальний україно-угорський заклад, створений всього 2 роки тому. Якщо говорити мовою “не футболу”, то ця команда – продукт спільного українсько-угорського підприємства. Створеного з метою виховування футболістів для “європейського споживання”.

Європейська ідея

“Головне не стільки результат, як сама гра”, – говорить мені після гри “Мункач”-“Тячів” (гра турніру для U-14) старший тренер Академії Золтан Сільваші. І запрошує мене відвідати базу Академії. Вона знаходиться напроти міського парку “Перемоги”. Колись тут базувався Дитячо-юнацький футбольний клуб “Мукачево”. Сьогодні – основний офіс, гуртожиток та столова для учнів  Академії.

“Один із засновників Академії – ДЮФК Мукачево, – пояснює Золтан Сільваші. –  Це з української сторони. А з угорської – є два засновники. Це бізнесмен Іштван Кроул, який є уродженцем Мукачева, та Атілла Ревес – спортивний директор ФК “Варда” Кішварда”.

Угорські інвестори з'явилися в місцевому футболі в самий критичний момент. Колись Академії Мукачева функціонувати допомагала славнозвісна ФК “Говерла”. І після її зникнення у футболістів з міста над Латорицею настали скрутні часи. Допоміг Іштван Кроул. Він фінансував команду рік,а  потім залучив до цього процесу ще й футбольну команду Кішварди. І привід для цього виявився хороший: Кішварда – місто побратим Мукачева. А ті, в свою чергу, почали допомагати через систему угорських міжнародних футбольних академій.

“В Угорщині вже давно діє система міжнаціональних футбольних Академій, – розповів куратор “Мункач Футбольна Академія” (саме так офіційно називається заклад) з Угорщини Петер Латор. – Подібні проекти вже існують у Румунії, Сербії, Хорватії, Словаччині. Через “Академію Пушкаша” уряд Угорщини разом з іншими інвесторами фінансує подібні заклади у сусідніх країнах. Академія – учасник системи співробітництва європейських академій. Завдяки цьому студенти та випускники матимуть можливість грати поруч з талановитими футболістами з Хорватії, Угорщини, Словаччини чи Сербії. І це може бути як в “Мункачі”, так і в партнерській команді інших академій”.

Шукати нових Шевченків та Пушкашів

Звісно, у багатьох виникає питання – а для чого це Угорщині? Адже останнім часом складається враження, що якраз нашим сусідам слід вчити нас грати у футбол. Виявляється, ні. І тренери, і адміністратори ФК “Мункач” стверджують, що угорці захоплюються саме нашим футболом.

“Угорці дуже зацікавлені в українських футболістах, тому що вони фізично сильні, терплячі і добіжуть там, де угорець просто не буде бігти, – зізнається тренер Золтан Сільваші. – Вони  бійці і у них”очі горять”. Мабуть це пов'язано з тим, що наші футболісти прагнуть більшого, хочуть потрапити у європейські клуби, забезпечивши таким чином своє життя. Колись в Україні був футбольний пік, а зараз що? Діти це бачать і прагнуть вирватися у Європу”. Підтверджує хороші якості вітчизняних футболістів і угорець П. Латор. “В Україні, і зокрема на Закарпатті, завжди були хороші гравці. І нам цікавий також ваш досвід. Загалом, була необхідність врятувати професійний футбол. І ми теж зацікавлені в цьому. Ми хочемо, щоб і наші футболісти зростали поруч з українцями. І у майбутньому дуже розраховуємо, що не тільки українські футболісти гратимуть у Європі, а і й угорські гратимуть у вашому чемпіонаті”.

Корисно це і для мукачівського футболу. Вже сьогодні суперники команд “Мункача” стверджують, що “червоно-білі” грають у європейський футбол. Велика лепта в цьому – Дьордя Короловскі. Це спортивний куратор Академії з Угорщини. Про його досвід та знання говорить красномовний факт – до цієї роботи він був тренером  U-15 і 17 збірної Угорщини. Він зміг привити абсолютно новий футбольний менталітет і футболістам, і тренерам. “Багато що змінилося у сприйнятті гри. Спеціальні лекції проводили і для тренерського штабу, і для юних футболістів. Особисто для себе відкрив багато чого. У нашої команди виразно змінився стиль гри, з'явилася філософія”, – стверджує старший тренер Золтан Сільваші. Тепер ставку роблять на якість гри, а не результат. За словами тренерів, філософія клубу заснована на трьох аспектах: контроль м'яча, постійний пресинг та гра проти чужого пресингу. Автор матеріалу зміг в цьому переконатися. У грі проти “Тячева” чотирнадцятирічні хлопці домінували всю гру, грамотно організовували позиційні атаки, контролювали м'яч, а ось в нападі щось не складалося. “Свіжості не було, бо ми 3-4 дні були в Румунії і тільки вчора зранку приїхали. Не встигли просто хлопці відновитися”, – пояснив тренер З. Сільваші.

Стажування за кордоном

А за кордон вихованці Академії їздять часто і це одна з її суттєвих переваг. Тільки нещодавно старші футболісти повернулися з Румунії, також щотижня одна вікова група буває в Угорщині. До прикладу, в ці дні проходили спільні збори хлопців “Мункача” з молодіжними командами ФК “Варда” (Кішварда). В цій команді одні з кращих молодих тренерів в Угорщині. І відомі – тренером з фізпідготовки працює добре знайомий українським вболівальникам екс-гравець “Динамо” Ласло Боднар.

Загалом, сьогодні в Академії навчаються 230 дітлахів. Що цікаво, мова йде не тільки про мукачівців, а й гравців з усієї України: Запоріжська, Львівська, Вінницька, Одеська, Тернопільська області. Спортивна структура Академії наступна – є команда в кожній віковій групі. Команди U-14, 15,16, 17 виступають в ДЮФЛ Закарпаття, а ось хлопці 19 років грають у Першій Лізі Юнацького чемпіонату України. Фактично це єдина на сьогодні закарпатська команда, яка грає на професійному рівні. І робить це непогано. В цьому сезоні вони мали виходити у Вищу лігу, але в стикових матчах за це право програли сумській “Барсі”. У першій грі виграли 2:0, у другій програли 0:2, хоч за 5 хвилин до кінця рахунок був 0:0. Програли по пенальті.

Окрім того, хлопці в Академії ще й навчаються. Згідно домовленостей, юнаки проходять навчання в ЗОШ №15 Мукачева. Проживають та харчуються хлопці також на території бази. До речі, всі вихованці Академії паралельно вивчають угорську мову. Одним словом, є всі умови для зростання футболістів. Принаймні, поки що. 16-річний Назар Партута є одним з лідерів команди U-16. Сам родом з Волочиська (Хмельницька область), свого часу пограв у стрийській”Скалі” та запорізькому “Металурзі”. Але вирішив зростати як футболіст саме в Мукачеві. “Умови тут відмінні, – розповів він. – Проживаємо в кімнатах з євроремонтом, годують дуже добре, щодня м'ясо. І, звісно, граємо у футбол – це головне. Все дуже добре”.

Поля, база та майданчики

А має бути ще краще. Насправді, в угорських інвесторів плани дуже грандіозні. Як розповів Петер Латор, Академія планує будувати 4 футбольних поля: одне “ігрове” за усіма стандартами ФІФА, ще три тренувальні. Серед них два – із трав'яним покриттям, одне – зі штучним. “Ще плануємо побудувати декілька ігрових дитячих полів різних розмірів”, – поділився планами П. Латор. Крім того, найближчим часом планують збудувати будуємо спортзал, соціальний блок, гуртожиток для футболістів.  Дуже би хотіли мультифункціональний майданчик, де можна грати у будь-які ігрові види спорту. “Коли все збудуємо? Цього року проводимо аудит – шукаємо підходящі ділянки для будівництва стадіону, – розповів куратор. – А вже наступного року хочемо покращити тренувальну базу”.  За його словами, у цьому плані є співпраця з міською та обласною владою Закарпаття.

Що цікаво, угорські інвестори на цьому не будуть зупинятися. Звісно, поки секретів не видають, але з натяків у розмові зрозуміло – якщо все буде добре, то можливо, що інвестори не обмежаться футболом і будуть вкладати кошти в інші види спорту, які культивуються у нашому краї. Головне, аби з футбольною академією “Мункач” все вдалося. До речі, не виключено, що ФК “Мункач” скоро побачимо серед професіоналів – у Другій лізі України. І це стане позитивним знаком для україно-угорського співробітництва у спорті.

Денис ФАЗЕКАШ, спеціально для “Про Захід”

Фото зі сторінки ФК “Мункач” у фейсбуці

Про Захід