">
Погода Ужгород, Закарпаття 8 °C
прозахід
новини західної україни
П'ятниця, 15 грудня 2017 року
 Останні новини:

В Україні спалах ботулізму. Пояснюємо, як убезпечитись

червня 19
13:44 2017

Спалахи ботулізму відбуваються сезонно. І червневий спалах був цілком прогнозованим.

У минулому році було зафіксовано близько ста випадків, з початку цього року, за даними Міністерства охорони здоров'я, 62 випадки, дев'ять із яких летальні.

Джерелом ботулізму є продукти харчування – зазвичай, це в'ялена та копчена риба, і м'ясо, ковбаси, гриби, овочі.

У цьому році у більшості випадків причиною була придбана у супермаркетах в'ялена риба. За зовнішнім виглядом або якимось іншими показниками зрозуміти чи є в продукті збудник ботулізму чи немає – неможливо.

Саме тому на літній сезон, особливо за умови відсутності сироватки та спалаху захворювання рекомендую виключити з продуктів харчування в'ялену рибу, м'ясо. У разі ж підозри (вздута упаковка, наприклад) продукт краще викинути або ж просмажити чи прокип'ятити.

В залежності від кількості збудника та його серотипу ботулізм може проявляється по різному. Зіпсований продукт може з'їсти кілька людей, а захворіти – лише один, той, у кого збудник ботулізму та токсин у шматку їжі знаходився у достатній концентрації.

Розрізняють неспецифічні (спостерігаються при звичайних отруєннях) та специфічні симптоми ботулізму.

Неспецифічні – це нудота, біль у животі, блювання.

Специфічні – сухість у роті, зміна голосу, порушення зору, м'язова слабкість, опущення верхніх повік, порушення ковтання, порушення дихання.

Симптоми можуть проявитися через годину, через кілька днів, а можуть і взагалі через десять днів. Миттєва форма прояву ботулізму – дуже небезпечна. У цьому випадку час іде на години, для того щоб не допустити летального випадку лікування потрібно почати якомога швидше.

Яка зараз ситуація з ліками?

До 2014 року МОЗ закуповував сироватку у Росії. Потім набули чинності нові регуляторні акти, за якими виробникам потрібно надавати GMP сертифікат – міжнародний сертифікат якості. Російським виробникам, згідно з російським законодавством, цей сертифікат не потрібен, а питання забезпечення цими ліками має безпековий характер. Саме через відсутність цього сертифікату сироватку неможливо зареєструвати в Україні.

У свою чергу європейські виробники, які мають цей сертифікат, не подавали заявки на реєстрацію та поставки в Україну. Можливо, через те, що потрібна дуже обмежена кількість сироватки.

Відповідальність за закупку цих ліків лежить на місцевих органах влади, але через відсутність зареєстрованих в Україні виробників, вони не змогли її закупити. Саме через це сироватки не закуповувались з 2014 року.

Сьогодні виходом із ситуації може бути внесення зміни у державний бюджет, та виділення додаткових коштів на закупку ліків через міжнародні організації – ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown agency. Наскільки мені відомо, європейська сироватка коштує значно дорожче російської, близько 4 тис. доларів.

Варіант із внесенням змін до бюджету не дуже ймовірний. Як мінімум – він не оперативний. Внесення змін у законодавство – це тривалий процес. До того ж потрібен додатковий час на оголошення тендерів та оформлення необхідної документації.

Складність у тому, що коло використання цього препарату дуже обмежене, тому його не можна просто придбати в аптеках у сусідніх країнах. Його виробляють тільки в об'ємах, потрібних для виконання поставок за вже підписаними контрактами. Тому навіть якщо звернутися до міжнародних компаній з проханням поставити препарат в Україну за кошти або без них – вони його можуть просто не мати.

Наскільки мені відомо, МОЗ веде переговори про те, щоб міжнародні організації надали нам вакцину як гуманітарну допомогу. Чекаємо, що з цього вийде.

Сьогодні при випадках ботулізму родичі хворого самотужки шукають сироватку: через знайомих медиків, через оголошення в Інтернеті намагаються вийти на "сірі" та "чорні" поставки з Білорусі та Росії.

Вживати такі препарати – це великий ризик, оскільки невідомо, де зберігався цей препарат, наскільки він якісний.

Що робити в результаті робити у випадку з ботулізмом?

Необхідно спробувати знайти сироватку, а також максимально швидко звертатися у

лікарні. Хворого слід госпіталізувати у інфекційну реанімацію, де хворий отримає необхідну допомогу. Мова йде штучну вентиляцію легень, промивання шлунку та інші заходи. І навіть при відсутності сироватки у лікарні нададуть допомогу, яка значно збільшить шанси на успішне лікування.

Також необхідно зазначити, що схожа ситуація може нас очікувати і з іншими інфекційними захворюваннями: дифтерія, сказ, правець, малярія, отруєння від укусів змій та павуків, ліків для них також немає. Тому я раджу обов'язково вакцинуватись, щоб мінімізувати ризики.

Євген Гончар, сімейний лікар, член громадської ради МОЗ

VoxConnector, спеціально для "Про Заходу"

Подібні новиниПопулярні новини

84 тисячі доларів США та 20 тисяч євро незаконно перевозили в рюкзаку (Фото)

    84

Учора, 13-го грудня, в пункті пропуску для автомобільного сполучення "Рава-Руська- Гребенне" під час митного контролю легкового автомобіля  працівники ...

завантаження...