Погода Ужгород, Закарпаття 14 °C
прозахід
новини західної україни
Вівторок, 22 травня 2018 року
 Останні новини:

Скільки коштував голос закарпатського виборця політичним партіям на виборах 2015

грудня 07
11:51 2016

Нещодавно громадянська мережа ОПОРА оприлюднила Фінальний звіт за результатами незалежного спостереження за місцевими виборами 2015-го року.

У ретельному дослідженні зібрані матеріали довготермінового спостереження за виборами до місцевих рад, крім того поданий порівняльний аналіз у розрізі областей щодо гендерних квот, витрат політичних партій на виборах, утворення виборчих округів тощо. "Про Захід" вибрав інформацію подану в звіті, яка стосується саме Закарпатської області.

Вже на самому початку виборчого процесу Закарпаття одразу потрапило в статистику порушень: у зв'язку із встановленням фактів грубого порушення законодавства, ЦВК прийняла 13 рішень про дострокове припинення повноважень ТВК, зокрема й Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району. Мова йде про порушення термінів встановлення підсумків голосування. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду Міжгірський селищний виборчком був зобов'язаний встановити підсумки голосування і результати виборів і скласти відповідні протоколи. Однак на момент розгляду ЦВК зазначеного питання виборчою комісією не були встановлені підсумки голосування і результати виборів селищного голови, не складено відповідні протоколи і не передано відповідне повідомлення в ЦВК, а також не виконана постанова суду. Враховуючи це, ЦВК констатувала факт грубого порушення комісією Конституції і закону "Про місцеві вибори" і достроково припинила повноваження всього її складу.

Інший випадок, яким відзначилося область – це помилка в бюлетені, яка обійшлася у чималі кошти бюджету. Замість назви місцевої організації партії "Об'єднання "Самопоміч" у виборчому бюлетені вказали назву місцевої організації політичної партії "Самопоміч". Кількість надрукованих бюлетенів для голосування на виборах депутатів Закарпатської обласної ради – 958 981 екземплярів. Реагуючи на дану ситуацію, ЦВК 21.10.2015 розподілила додаткові кошти субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на підготовку і проведення виборів депутатів Закарпатської обласної ради (949,4 тис. грн).

На Закарпаття, як і ще в кількох регіонах є політичні партії, які активно працювали на виборах по суті в одній єдиній області. Так, приміром, регулярна передвиборча активність партії "Довіряй Ділам" фіксується лише в Одеській області, а от "Єдиний Центр" і Партія угорців України "КМКС" помітно діють тільки в Закарпатській області.

Також ОПОРА провела дослідження гендерного складу ТВК. В результаті виявилося, що співвідношення членів комісій у розрізі чоловік-жінка було найменшим в місті Києві (55% до 45%) та Закарпатській області (58% до 42%).

Щодо гендерної квоти, якої було рекомендовано дотримуватись на місцевих виборах 2015-го року, то у розрізі окремих регіонів жінки сукупно переважають у складі місцевих рад у 13 областях України, зокрема в Луганській, Миколаївській, Чернігівській, Херсонській, Донецькій, Сумській, Житомирській, Черкаській, Кіровоградській, Запорізькій, Харківській, Волинській, Хмельницькій їх кількість складає понад 50%. Натомість найменшу кількість жінок обрано депутатками місцевих рад у західних областях України: Закарпатській (35,7%), Чернівецькій (37,7%), Львівській (37,9%), Івано-Франківській (39,5%).

Однак за результатами місцевих виборів жінки домінують лише в місцевих радах найнижчого адміністративного-територіального рівня – у сільських радах (55,7%). Також близько половини жінок нараховується в селищних радах (46,1%) і об'єднаних громадах (44,6%). Натомість в обласних радах їх відсоток серед депутатів – лише 14,7%. Найбільше – у складі депутатського корпусу Хмельницької обласної ради (24,1%), найменше – Одеської (9,5%). Таким чином, у жодній обласній раді за результатами виборів не забезпечено збалансованого представництва осіб однієї статі на рівні хоча б 30%. Рівень проходження жінок до міських рад є більшим, ніж до районних – майже в половині міських рад представництво осіб однієї статі переважає показник 30%. Найбільше жінок в Батуринській міській раді Чернігівської області (71,4%), а от найменше – в складі депутатського корпусу Хустської міської ради Закарпатської області (5,9%).  

Щодо власне результатів виборів, то є дві партії, які відзначилася найбільшим та найменшим показником результатів волевиявлення Так, партія "УКРОП" отримала найменшу кількість мандатів  в Одеській (0,5%) та Закарпатській областях (0,6%). Натомість партія "Відродження" здобула найбільшу кількість у Харківській області (31,3%) і в Закарпатській області (17,2%).

Також ОПОРА проаналізувала в скільки певні політичні партії витратили на виборчу кампанію та навіть в скільки їм обійшовся один виборчий голос.  

Так найбільше на Закарпатті витратила на кампанію і "заплатила" за один голос виборця партія "Відродження" – 998 416 грн., голос виборця коштував – 1,77 грн.

Трохи менше потратилася партія "Опозиційний Блок" – 413 389,52 грн, один голос обійшовся в 1,75 грн.

БПП "Солідарність" – 898 542, 57 грн, один голос виборця вартував – 1,13 грн.

"УКРОП" – 151 031 грн, а от голос коштував – 1, 06 грн. 

ВО "Свобода" – 146 480, 8 грн., голос – 1, 01 грн.

"Радикальна партія Олега Ляшка витратила на кампанію в області – 77 708,99 грн., а голос коштував – 0,38 грн.

Партія "Самопоміч": витрати – 11 981, 46 грн., голос обійшовся всього в 0,07 грн.

"Про Захід"

 

 

Подібні новиниПопулярні новини

Втрачений Ужгород: історія життя директорки греко-католицької горожанської школи Магдалени Маркович (Сільвай)

    Втрачений

На вулиці Волошина, 35 є комплекс будівель, у яких нині працює Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти. "Втрачений Ужгород" уже згадував раніше ...