Погода Ужгород, Закарпаття 1 °C
Субота, 23 березня 2019 року
  Останні новини:
   

Багатоповерхівки можуть бути енергоефективними?

грудня 22
14:48 2015

В Україні розпочалася масштабна реформа ЖКГ. Вже сьогодні у цьому секторі відбуваються відчутні зміни. Зокрема, вони пов'язані із запровадженням нової тарифної політики, реалізація якої вже зачепила фінансові інтереси переважної більшості наших співвітчизників. Через суттєве здорожчання житлово-комунальних послуг вони змушені вдаватися до суворої економії енергоресурсів, до запровадження енергоощадних технологій, утеплення свої помешкань, приватних та багатоквартирних будинків, до створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Про те, як ефективно діяти мешканцям багатоквартирних будинках у нових умовах, як термомодернізація житлового будинку впливає на оплату комунальних послуг, а також про те, як скористатися можливостями державних та місцевих програм співфінансування модернізації житлового сектору, йшлося під час медіа-дня у Львові за участі західноукраїнських журналістів за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства проводить Проект Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку) "Енергоефективність у житловому секторі України".

14 травня цього року Верховна Рада України ухвалила закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Згідно з ним, співвласники багатоквартирних будинків одержали додаткові можливості на управління спільним майном. Зокрема, їм надається така можливість без створення ОСББ. Отож законодавці створили належні передумови для ліквідації ЖЕКівської монополії, створення конкурентного середовища у сфері управління житловим сектором.

В Україні налічується 239 тис. багатоквартирних будинків, у них живе 47,5% населення країни. На сьогодні створено більше 17 тис. ОСББ. 80% будинків потребує ремонту. Житловий сектор України потребує мінімум 15 млрд. доларів інвестицій. Як зазначила Альона Деригуз, координатор Проекту IFC "Енергоефективність у житловому секторі України", каже, що новий закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", не запроваджувавав новел у законодавстві, а акумулював всі права співвласників багатоквартирних будинків в одному місці. "До нового співвласника переходять права і обов'язки, - каже Альона Деригуз. – Тепер, коли ми купуємо квартиру, варто поцікавитися: чи є у будинку ОСББ, чи ми будемо зобов'язані сплачувати платежі на утримання будинку, які механізми тощо. Найважливіша інформація із закону – це визначено механізм прийняття спільних рішень (рішення приймаєтьсяя більшістю голосів)". Рішення загальних зборів ОСББ є обов'язковими для всіх. Те, що когось не було на зборах чи не зміг прийти – вже не проходить, наголошують фахівці. "Люди мають дві альтернативи: управляти майном або взагалі нічого не робити, - каже Альона Деригуз. - Що буде, якщо нічого не робити? Адже у більшості наших громадян ще не було досвіду прийняття спільних рішень. Багатоквартирний будинок складний об'єкт, який потребує уваги. Законодавець передбачив таку умову: якщо до 1 липня 2016 будинки не змогли вирішити, яка форма управління більше підходить, для них на конкурсній основі будуть обирати управителя місцеві органи влади".

За словами фахівців, сьогодні у співвласників є механізм, як поміняти обслуговуючу організацію. До цього такого не було. "Від нас самих залежить, чи буде будинок занедбаний, чи буде охайний і буде комфрт. Потрібно навчитися домовлятися із своїми сусідами, приймати спільні рішення. краще всього створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку,- додала Альона Деригуз.

Назарій Романчук, в.о.директора департаменту-начальник управління економіки, інвестицій та енергозбререження Львівської ОДА розповів про досвід Львівщини у ефективній діяльності ОСББ та управління будинками у сфері енергозбереження. "Держава довго йшла до цього (створення ОСББ та передачі будинку в управління співвласникам). Хоча, це треба було робити раніше -- забрати болячку від міста і передати людям. Держава активно почала працювати над тим, щоб стимулювати мешканців об'єднуватися, здійснювати енергоощадні заходи. Львівщина є першою областю в Україні яка самостійно розробила програму енергозбереження в Україні". Як розповіли учасники заходу, зараз активно на ринок виходять управлінські компанії, яких можуть наймати власники ОСББ для якісного виконання тих чи інших робіт. Конкуренція серед таких компаній зростатиме, стверджують фахівці, що вже позитивно впливає на ціну робіт та передусім якість послуг. Зокрема, у Київській області таких компаній вже 200.

Фахівці також зазначали, що згідно з новим законом, поняття членства в ОСББ не існує, всі співвласники багатоквартирного будинку є співвласниками об'єднання. Завдяки правильному врядуванню в ОСББ виявляється не так складно відновити будинок, відремонтувати його, здійснити утеплення і взагалі економити на енергоносіях.

Попри здорожчання енергоносіїв, близько 90% співвласників ОСББ справно сплачують послуги з утримання будинку та прибудинкової території. ОСББ може взяти кошти у кредит, при цьому, наголошують фахівці, жодних застав квартир не вимагається (цим саме цього найчастіше бояться мешканці, які протестують проти отримання ОСББ кредитів). В Україні діє ряд державних програм, згідно з якими частину коштів за обладнання /матеріали відшкодовує держава.

На житловий сектор припадає 25% споживання електроенергії, 40% споживання тепла. За відсутності теплоізоляції будівлі втрачають від 30 до50% тепла. А при правильному утепленні обсяги витрат газу можна скоротити на 25-30%,- кажуть фахівці. Прогнози по вартості енергоресурсів невтішна: до 2019 -2020 року за опалення українці можуть платити до 35 грн. на 1 м. кв. Нічого не робити - дуже поганий вихід із ситуації, - запевняють фахівці і наголошують: зараз хороший момент провести енергоефективні заходи за рахунок державних програм та банківських кредитів. Крім того, будинки, в яких створено ОСББ, а особливо такі, де проведено енергоефективні заходи, коштують на рикну нерухомості дорожче у порівнянні з іншими. Будь-які енергоефективні заходи дають право самостійно регулювати витрати. Є безліч компаній, які проводять енергоаудит ринку тощо, широкий вибір технологій, державні і місцеві програми підтримки тощо. На що можна брати кредити від ОСББ, частину коштів від яких компенсує держава. Це модернізація та заміна системи освітлення у під'їздах, тамбурах; теплоізоляція, утеплення стін; заміна вікон, утеплення підвалу, даху будинку.

Заставою не є квартира, а майбутні грошові потоки, наголошують фахівці. А кредити можна оплачувати за рахунок економії. Галина Когут, керівник Ресурсного центру підтримки ОСББ м.Львів розповіла, як діють державні програми у Львові.

" 2015 рік став переломним у роботі ОСББ та кредитуванні. У 2008-2009 році це виглядало нереально, - каже Галина Когут. – Наразі маємо 11 голів ОСББ у Львові, яким вдалося взяти кредити у банках. 0,5 млн.грн складе сума відшкодування з місцебюджету. (

100 тис.грн обмеження у Львові на один багатоквартирний будинок).

Ужгородський прес-клуб 

Подібні новиниПопулярні новини

Історія в кущах: на Кальварії є закинута секція із похованням доньки губернатора Григорія Жатковича (Фото)

    Історія

Кладовище на пагорбі Кальварія в Ужгороді є місцем, де можна вивчати історію краю. Там поховані відомі державні діячі, художники, письменники, лікарі, музиканти, ...