“Опора”: закарпатські видання інформацію про потенційних кандидатів подають вибірково

Опубліковано:

У друкованих ЗМІ Закарпаття зафіксовано незначну кількість матеріалів із ознаками “джинси”. Натомість спостерігається тенденція незбалансованої подачі інформації про потенційних кандидатів: газети детально інформують лише про окремих ймовірних учасників виборчого процесу. При цьому такі повідомлення містять суто позитивний інформаційний вміст. Це, у свою чергу, містить ознаки прихованої агітації, оскільки вміст інформаційних повідомлень може спонукати виборця голосувати або не голосувати за потенційного учасника виборчого процесу.

Дві статті із ознаками “джинси” з'явилися про “Радикальну партію Олега Ляшка” у тижневику РІО. У №38 від 19 вересня розміщений матеріал “Чорний день для українців”, у якому подано суто позитивна інформація про діяльність лідерів цієї партії, подано розлогі коментарі відносно питання змін до Конституції суто із позиції “Радикальної партії Олега Ляшка”; коментарів представників інших політичних сил немає.

У №39 від 26 вересня розміщення стаття “Олег Ляшко: Арешт Мосійчука – агонія режиму”, в якій подана інформація про факт арешту народного депутата суто із позиції “Радикальної партії Олега Ляшка”.  Коментарів представників інших політичних сил немає.

Також у тижневику РІО фіксується подача розлогої, суто позитивної інформації про Сергія Ратушняка, якого 25 вересня зареєстровано як кандидата на посаду міського голови Ужгорода шляхом самовисування.

Зокрема, у випуску №38 зображення Ратушняка з'явилося на першій шпальті із заголовком “Повернути Ужгороду порядок”. А на сторінці 4 опубліковано звернення до Ратушняка від виборців із закликом до нього взяти учать у виборах.

У випуску №39 тижневика опубліковано звернення Сергія Ратушняка до голови Закарпатської ОДА; на цій же сторінці подані коментарі щодо певних подій – суто із Фейсбук-сторінки Ратушняка.

У номері №39 газети зафіксовано повідомлення від прес-служби обласної організації партії “УКРОП – УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ” із запрошенням до виборців приєднатися до цієї політичної сили. Позначки, що публікація вийшла на правах реклами немає, водночас подібних оголошень щодо інших політичних сил на шпальтах тижневика не зафіксовано.

У газеті “Срібна Земля-ФЕСТ” спостерігається часте згадування у суто позитивному контекстіпотенційного кандидата на посаду міського голови Ужгорода та у депутати від партії “Відродження” – Богдана Андріїва. У №29 від 18 вересня розміщено інтерв'ю Богдана Андріїва, де він розповідає про свої ініціативи із відновлення футбольних майданчиків у дворах Ужгорода.

У №30 від 25 вересня розміщено повідомлення про те, що Богдан Андріїв як меценат разом з братом за власний кошт звели капличку на території Ужгородської міської лікарні.

В обох випадках інформація про діяльність потенційного кандидата містить суто позитивний інформаційний посил. Водночас такого ж детально описаного фактажу із позитивним вмістом про інших потенційних кандидатів у тижневику не зафіксовано.

У цьому ж номері газети “Срібна Земля-Фест” розміщена замітка із посиланням на ресурс “Ужгород.нет” – “Богдан Андріїв: “Не хотілося б, щоб велися дискусії, що міська влада відновлює місто за рахунок мешканців”.

Аналогічне повідомлення опубліковано і у муніципальній газеті “Ужгород” (№14 від 26 вересня).

Поява однакового матеріалу у кількох ЗМІ може свідчити про його замовне походження. У всіх випадках матеріали не позначені як такі, що вийшли на правах реклами.

Газета облради та ОДА “Новини Закарпаття” (№106-107 від 26 вересня) розмістила інформацію про партійні конференції щодо висунення кандидатів лише двох політичних сил  із посиланням на їх прес-служби. Мова йде про партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність” та “Єдиний Центр”. Інформації про партійні конференції (збори) інших політичних сил не зафіксовано.

У тижневику “Закарпатська правда” (№35 від 19 вересня) поруч із статтею про проблему придбання власного житла розміщено розлогий коментар на цю тематику від представника партії “Опозиційний блок” Бориса Колеснікова. Коментарів представників інших політичних сил не подано.

У №36 від 26 вересня газета розмістила повідомлення від прес-служби “Опозиційного блоку” про конференцію (збори) обласного осередку партії щодо висунення кандидатів до Закарпатської облради. При цьому повідомлень про конференції (збори) інших політичних сил не зафіксовано.

У цьому ж номері подано розлогий коментар від представника партії “Опозиційний блок” Бориса Колеснікова щодо ситуації із індексацією пенсій. При цьому коментарів представників інших політичних сил не подано.

У газеті “Панорама” (№37 від 24 вересня) подано повідомлення про конференцію (збори) із висунення кандидатів від обласної організації Аграрної партії України. Повідомлень про подібні заходи від інших політичних сил не зафіксовано.

ОПОРА нагадує журналістам та керівникам ЗМІ: із моменту реєстрації згаданих політичних партій чи окремих осіб як кандидатів розповсюдження інформації про їх діяльність  регулюється Законом України “Про місцеві вибори”.

Згідно з частиною 7 статті 60 Закону, засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог цього Закону, забороняється агітувати голосувати за або не голосувати за кандидатів чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених цим Законом, а так само поширювати будь-яку інформацію з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу.

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
Про Захід